Bibliotheekwerk onder druk door mogelijk wegvallen provinciale subsidie

Op 27 april heeft het bestuur van de provincie Noord-Brabant forse bezuinigingen aangekondigd, oplopend tot zo’n 75 miljoen per jaar. Als één van de maatregelen, stelt de provincie voor om de provinciale subsidie op het bibliotheekwerk stop te zetten. “het volledig stopzetten van de provinciale bijdrage heeft op termijn absoluut gevolgen voor de gebruikers van de bibliotheek, ook in Eindhoven”, reageert Thijs Torreman, algemeen directeur van Bibliotheek Eindhoven.

Sterk netwerk van bibliotheken
De Brabantse bibliotheken vormen een krachtig netwerk. Door samen te werken kunnen de bibliotheken kennis uitwisselen en nieuwe producten en diensten ontwikkelen. Als de financiële ondersteuning van de samenwerking wordt stopgezet, is er veel minder geld beschikbaar voor bijvoorbeeld innovatie. “De ontwikkelingen in het onderwijs gaan snel. We willen hierin graag meegaan en het onderwijs nieuwe, innovatieve producten aanbieden”, zegt Torreman. “Dit komt onder druk te staan door het wegvallen van de subsidies.” Daarnaast is subsidie noodzakelijk om snelle levering van materialen vanuit alle Brabantse bibliotheken naar Bibliotheek Eindhoven te kunnen garanderen.

Plusbibliotheken
Ook de “Plusbibliotheek” lopen gevaar. Plusbibliotheken vormen een netwerk van 14 grote bibliotheken in Nederland, waaronder Bibliotheek Eindhoven. Het netwerk is de schakel tussen de openbare bibliotheek en de wetenschappelijke bibliotheek. De Plusbibliotheek is verantwoordelijk voor de informatievoorziening op HBO+ niveau. Bibliotheek Eindhoven heeft als zwaartepunt Design en Kunst. ”We vervullen als Plusbibliotheek een bijzondere functie in het bibliotheeknetwerk. We bieden toegang tot materialen die minder gevraagd zijn. Als Plusbibliotheek onderhouden we relaties met het landelijk bibliotheekwerk en zorgen we dat kennis op landelijk niveau wordt uitgewisseld. Zonder subsidie is het echter niet mogelijk deze taak te blijven vervullen.”, aldus Torreman.

Reageren naar de provincie
Op 28 mei vergaderen Provinciale Staten over het voornemen om de subsidie stop te zetten. De directeuren van de Brabantse bibliotheken zullen er alles aan doen het tij te keren. Maar ook bibliotheekbezoekers kunnen reageren. “Wij maken ons hard voor een kwalitatieve en innovatieve bibliotheek, een bibliotheek met toekomst. Het voorzetten van de provinciale subsidie is hierbij cruciaal. Het is een voorwaarde om te blijven voldoen aan de wensen van onze gebruikers” zegt Torreman.”We vragen daarom ook bezoekers hun mening kenbaar te maken bij de provincie.” Wilt u ook reageren? Stuur dan een mail naar toekomst@bnbibliotheek.nl.